Laetitia Bohemica - úvodní strana

Povaha cotonků

cotonci.jpg, 67kB

Cotonci, na rozdíl od podobných plemen, nejsou klasičtí společenští psi, kteří vždy jen sloužili jako společníci šlechtě. Ne nadarmo jsou ve standardu označováni také jako doprovodní psi. Jsou temperamentnější než ostatní jim podobní psíci a své okolí si získají veselou povahou. Pro pobavení svého majitele a jeho rodiny udělají prakticky cokoli. Ve Francii byli dokonce označeni jako antidepresivní psi. Až do vysokého věku si velmi rádi hrají, a to jak se psy, tak s lidmi.

Tím asi největším pokladem v povaze cotonků je jejich úžasná přizpůsobivost. Dokážou se přizpůsobit v podstatě jakémukoli životnímu stylu, nevadí jim ani změna prostředí. To je činí v postatě ideálními psy pro dnešního člověka, který přes týden musí chodit do práce, jeho pejsek si po tu dobu doma odpočine a vystačí s kratšími procházkami, a přes víkend vyrazí na výlet do přírody, kde ho cotonek bude radostně následovat.

Bavlníčci, jak milovníci tohoto plemene své pejsky s oblibou nazývají, mají kolem sebe rádi zábavu a hlavně spoustu lásky. Jsou velmi citliví, takže se v nich lehce zrcadlí i rozpoložení jejich lidí. Z tohoto důvodu se nehodí tam, kde je plno stresu a hádek. V tomto prostředí by se cotonek jenom trápil.

Jak snášejí bavlníčci odloučení od své rodiny a samotu, které jsou dnes čas od času vystavováni téměř všichni psi? Coton potřebuje cítit, že na něm jeho rodině záleží. Chce trávit co nejvíce času se svým pánem a úplně nejspokojenější je, když má kolem sebe celou svoji rodinu. Díky své přizpůsobivosti a při správném vedení ale nemá problémy být přes den sám doma. Většinu času v klidu prospí a málokdy se stane, že by doma něco zničil. Nikdy si ale nepořizujte cotonka ani žádného jiného pejska, pokud dopředu víte, že bude většinu času sám.

Home Copyright © Tereza Zůnová 2012-2013 Mapa webu CHS LAETITIA BOHEMICA