Laetitia Bohemica - úvodní strana

Péče o cotonka

vystavy.jpg, 37kB

Cotonek, stejně jako každý jiný pes, potřebuje od svého pána péči o fyzické i psychické zdraví. V čem je toto plemeno náročnější, než jiná, a v čem se naopak uskromní?

Komu se nechce pročítat celý článek, mám tu pro něj shrnutí:

To je všechno. Takováto péče nám umožní mít doma krásného, zdravého a spokojeného společníka. Pokud se chcete dozvědět víc, čtěte dál.

Péče o zevnějšek

Aby byl cotonek zdravý a krásný, musí se člověk postarat o úpravu a pravidelné ošetřování jeho zevnějšku.

Srst

Krásná dlouhá bílá srst je to první, co většinu lidí na cotonkovi zaujme. Kvalita srsti ukazuje nejen míru péče, kterou ji majitel věnuje, ale je i obrazem celkového zdraví pejska. Bez pravidelného kartáčování a koupání by srst určitě nevypadala tak, jak má.

Frekvence česání se u jednotlivých majitelů liší. Někdo češe téměř denně, někdo jednou dvakrát za týden a někteří dokonce i jen jednou za dva nebo tři týdny. Já patřím k těm, kteří češou obvykle jednou až dvakrát za týden. Záleží na tom, jak moc je cotonek aktivní a jak moc se mu srst cuchá. Každý si musí najít, jaká frekvence česání je ideální pro jeho cotonka. Poznáte to jednoduše - při česání byste v srsti měli najít jenom pár menších uzlíků, žádné velké chuchvalce. Pokud je srst bez lehce zacuchaných míst, češete zbytečně často. Naopak pokud je v srsti mnoho zacuchaných míst, které jdou jen velmi obtížně rozčesat, měli byste se svému cotonkovi věnovat častěji.

Pokud si navyknete česat cotonka pravidelně, bude to jednodušší pro vás i vašeho pejska. S trochou zručnosti vám na rozčesání bude stačit kolem půl hodinky a vyhnete se nepříjemným žmolkům. Při česání také snadno objevíte případné vnější parazity (u nás to jsou nejčastěji klíšťata) nebo odhalíte různé změny na kůži svého miláčka. Každé česání by mělo mít podobu jakéhosi rituálu. Určete si, jaké části těla budete česat v jakém pořadí, abyste na žádnou nezapomněli. Pejsek to bude snášet určitě líp, když mu během česání budete dávat kousky pamlsků a budete ho hodně chválit. Na konci česání pak může přijít nějaká moc dobrá odměna za vzorné chování.

Další částí péče o srst je koupání. Aby byl cotonek krásně bílý, nemusíte ho koupat každý týden. Srst má do určité míry samočisticí efekt - část špíny z ní sama opadá a zbytek lehce vyčešete. Frekvence samotného koupání se u jednotlivých majitelů liší. Ve městě, kde se na cotonka lehce nabalí prach a špína, je koupání nutné jednou až dvakrát za měsíc. Na vesnici vydrží cotonek čistý i několik měsíců, někdy i půl roku. Jak vlastně takové koupání probíhá? Nejdříve se musí cotonek pořádně učesat, následuje vykoupání a po něm opět přijde na řadu kartáč společně s fénem. Pokud váš pejsek koupání špatně snáší, mám pro vás jeden typ. Zkuste si s cotonkem při koupání vlézt do vany. Sice budete nejspíš trochu poškrábaní, ale pro cotonka bude koupání daleko příjemnější.

Přípravky a kartáče, které já při péči o srst používám, najdete v článku Doporučujeme.

Ostatní (zuby, oči, uši, tlapky)

Kromě srsti by měla být věnována pozornost i dalším částem cotončího těla. Vždy během česání bychom měli prohlédnout oči, uši a tlapky (ty ještě lépe po každé procházce). Oči musíte zbavovat ospalků (papírovým kapesníčkem nebo prsty), uši zase přemíry chlupů v nich rostoucích (nejlépe vytrháním svými prsty). Někdy můžou uši nepříjemně zapáchat. V tom případě poproste svého veterináře o vodičku, která uši šetrně zbaví přebytečného mazu. Pokud při prohlídce tlapek zjistíte, že jsou popraskané, promažte je vazelínou nebo jelením lojem. V zimě byste měli packy po každé procházce pořádně omýt vlažnou vodou od posypové soli a od kousků sněhu a bláta.

Nesmíme zapomenout ani na zuby. Zvláště pokud cotonka krmíme měkkým krmivem, lehce se mu začne tvořit zubní kámen, který pak může být příčinou vypadávání zubů i onemocnění jiných orgánů. Tomu zabráníme pravidelným čištěním zubům (nejlépe jednou týdně) a podáváním tak zvaných dentálních pamlsků.

Péče o psychickou pohodu

Péče nespočívá jen v opečovávání vnější tělesné schránky. Pejsek potřebuje i nějaké vhodné zabavení.

Pohyb

Všichni zdraví psi pohyb milují a cotonci nejsou žádnou výjimkou. Rádi se s vámi venku proběhnou, ať už v městském parku nebo v lese. Nestačí jim jen vyběhnout na zahradu, potřebují se vyřádit i někde jinde. Kromě klasických procházek můžete vyzkoušet i nějaké psí sporty. Cotonky to moc baví. Jen tak namátkou vám můžu doporučit dogdancing (tanec se psem) nebo agility. Při špatném počasí, kdy se většině cotonkům ven moc nechce, si s nimi můžete pohrát doma. Bavlníčci velmi rádi běhají za hračkou, přetahují se s vámi nebo schovanou hračku hledají. Celkem by se cotonek měl pohybovat aspoň dvě hodinky denně, aby si udržel kondici a dobrou náladu. Pokud třeba dva dny v týdnu nebudete mít čas a vyběhnete se svým cotonkem ven jen na půl hodiny, bude doma odpočívat a nic nezničí. Stane-li se ale toto pravidlem, pejsek se s tím sice smíří, ale šťastný určitě nebude.

Hry

Cotonci jsou velmi hraví. Rádi si zaskotačí nejen s ostatními psi, ale i se svými lidmi. Proto bychom si na ně měli denně udělat čas a vzít je mezi ostatní pejsky anebo si s nimi sami pěkně zařádit.

Výcvik

Cotonek potřebuje zaměstnat i psychicky a proto je vhodné, pokud mu umožníme nějaký výcvik. Stačí pár základních povelů, které nám také zpříjemní život s naším pejskem. Pokud mu umožníte vybít se při některých psích sportech, jako jsou například aglity nebo tanec se psem, uděláte svému bavlníčkovi ohromnou radost.

Home Copyright © Tereza Zůnová 2012-2013 Mapa webu CHS LAETITIA BOHEMICA