Dogdancing - úvodní strana

Pózy

Pózu v dogdancingu bychom mohli definovat jako nějaké postavení, ve kterém pes po určitou dobu drží a nehýbe se. Je jen na naší představivosti, kolik póz si vymyslíme. My si zde představíme ty nejobvyklejší: opři, panáček a poklona.

Předtím, než začnete pózy trénovat, si přečtěte článek Propouštěcí povely.

Opři

opri.jpg, 57kB

Možné povely: opři, tlapky

Nácvik: Do dlaně si schováme několik pamlsků nebo si vezmeme psovu oblíbenou hračku. U menších psů si klekneme, u větších zůstaneme stát. Tak, jak to můžete vidět na obrázku, si připravíme jednu ruku, o kterou se pes bude opírat. Druhou rukou, ve které je pamlsek nebo hračka, psa lákáme, aby odlepil přední tlapky od země. Zezačátku ho můžeme odměnit i jen za tento krok. Poté psa musíme nasměrovat pamlskem tak, aby se předními tlapkami opřel o naše předloktí. Když se mu to povede, zezačátku i třeba jen jednou tlapkou, následuje velká pochvala.

Časem po psovi požadujeme, aby se o ruku opřel oběma tlapkami a v této póze ho prokrmujeme, abychom ho ujistili ve správnosti jeho chování. Když pes už toto ovládá, může rukou s pamlsky pulzovat - chvilku být u pejska a chvilku dál o něj. Nakonec už ruku s pamlskem nebudeme vůbec potřebovat.

Nezapomínáme na propouštěcí povel, kterým psovi označíme, že může pózu opustit. Cvičíme ho tak, že po jeho vyslovení hodíme pamlsek na zem. Pes půjde za ním a seskočí z ruky.

Pro některé psy je jednodušší začít trénink opřením o nohu.

Možnosti: o ruku, o nohu, o jiné části těla, o věc

Chyby: přešlapování packami opírajícími se o tělo, sezení na zadních packách, absence propouštěcího povelu

Panáček

ja_kimi.jpg, 51kB

Možné povely: prosí, nahoru, panáček, surikata, zajíc

Nácvik: Posadíme si před sebe psa a do ruky si vezmeme pamlsek. Pamlsek dáme psovi před čumák, a když o něj projeví zájem, půjdeme pamlskem šikmo nahoru. To musíme provádět tak, aby pes při následování pamlsku sice zvedal přední nohy, ale zároveň zůstal sedět na zadních. Někteří psi se v této fázi opírají o ruku tlapkami. Není to chyba, opírání odstraníme v další fázi výcviku.

Když se nám podaří pejska do panáčka navést, odměňujeme ho v něm. Dobu, po kterou psa v panáčku držíme, postupně prodlužujeme. Pes si tak postupně vytváří svaly na zádech, které potřebuje k tomu, aby se v panáčkovi udržel. Velkým psům, pro které je vytváření těchto svalů obvykle obtížnější než pro malé psy, můžeme pomoci. Uděláme to tak, že si psa posadíme před sebe a v panáčku ho necháme zády opřít se o naše nohy.

Když už se pes v panáčku celkem dobře drží, můžeme začít rukou pulzovat od psa. Pokud by se pes chtěl ještě tlapkami opírat o naše zápěstí, jednoduše ruku sklopíme nahoru tak, aby pes na zápěstí nedosáhl.

Časem necháme psa v panáčku samostatně. Můžeme použít povel "zůstaň" a od pejska pár kroků odejít nebo ho obejít. Můžeme mu také zkusit tento povel dát, když je k nám v pozici zády k zádům.

Opět nezapomínáme na propouštěcí povel. Stejně jako u "opři" ho můžeme trénovat hozením pamlsku na zem.

Důležité je panáčka netrénovat se psem, který ještě nemá dokončený vývoj kloubů. To znamená věk zhruba 12 měsíců.

Chyby: absence propouštěcího povelu, stání na zadních

Poklona

grace_bigl2012.jpg, 56kB

Možné povely: poklona, klaň, úklona

Nácvik: Poklonu můžeme cvičit několika způsoby. První je ten, že si sedneme ke stojícímu psu a navádíme ho do poklony pamlskem. To uděláme tak, že pamlskem půjdeme šikmo dolů mezi přední tlapky psa. Pokud pes udělá poklonu, jsme na správné cestě a můžeme trénovat dál prokrmováním a pulzováním jako u výše popsaných póz. Pokud pes poklonu neudělá, můžeme mu pomoct tak, že mu dáme pod břicho ruku, aby si nemohl lehnout, a navádíme ho také dolů. Pomocnou ruku postupně odstraňujeme.

Časem necháme psa v pokloně samostatně. Můžeme použít povel "zůstaň" a od pejska pár kroků odejít nebo ho obejít.

Propouštění z této pózy je do stoje. Když budeme chtít, aby pes pózu opustil, povedeme psa pamlskem směrem vpřed.

Chyby: absence propouštěcího povelu, padání do lehni

Home Copyright © Tereza Zůnová 2012-2013 Mapa webu DOGDANCING