Dogdancing - úvodní strana

Zkoušky dogdancingu

panacek.jpg, 41kB

Zkouška je sestava skládající se z přesně předepsaných prvků. Mezi hlavní výhody zkoušek patří to, že díky zkušebnímu řádu získáte šikovné vodítko a inspiraci, jaké prvky se psem můžete trénovat. Jsou také výbornou přípravou na závody.

Zkoušky se skládají ve čtyřech divizích a každá divize má tři úrovně obtížnosti (1. úroveň nejlehčí, 3. nejtěžší). V každé divizi můžete po úrovních postupovat nezávisle, např. ve Freestylu už můžu mít složené obě dvě úrovně a vrhnout se na třetí, zatímco v Musical Dressage třeba nemáte složenou ještě žádnou zkoušku. Zkoušky jsou ohraničeny časovým limitem, který tým nemůže překročit ani nesmí mít zkoušku kratší. Při zkoušce není dovoleno psa motivovat pamlsky ani hračkou.

Divize

Divize rozdělují sestavy podle jejich stylu. Zkoušky dogdancingu se rozdělují do těchto čtyř divizí: Musical Dressage (MD), Heelwork to Music (HtM), Freestyle (F) a Dances with Dog (DwD). V následujících řádcích si představíme jednotlivé divize podrobněji.

Musical Dressage, jak již název napovídá, se inspirovala koňskou dressage. Pes by při ní měl předvést různé způsoby chůze, jako jsou krok, klus, couvání, chůze stranou a další. V této divizi najdete také mnoho slalomů mezi nohama psovoda. Velký význam se klade na vhodný výběr hudby sestavy, která by měla svým tempem co nejlépe ladit ke klusu psa.

Druhou divizí je Heelwork to Music. Pes se zde pohybuje a vykonává většinu cviků v 10 různých tzv. heel pozicích. Tyto heel pozice jsou ve Zkušebním řádu DDCCR přesně definované, můžete si je stáhnout na stránkách DDCCR. Obecně jsou to pozice, při kterých se pes pohybuje v těsné blízkosti psovoda.

Freestyle je divizí, kde se vyskytují asi nejatraktivnější prvky dogdancingu, jako jsou otočky, podávání tlapek, skoky, slalomy, práce na dálku, různé pózy a další zajímavé cviky.

Dances with Dog (dříve Tanec se psem) se od ostatních divizí odlišuje tím, že klade nároky také na taneční projev psovoda. O co těžší je ale tato divize pro psovoda, o to jednodušší je pro psa. Ten může totiž předvádět ty prvky, které si psovod z ostatních zkoušek dané úrovně sám vybere. Tato divize je dále specifická tzv. synchronizovanými pohyby. Pod tímto názvem se skrývají prvky, které předvádí zároveň pes i psovod, např. synchronizované otočky, kdy se oba otáčejí na místě.

Posuzování zkoušek a tituly

Zkoušky posuzuje buď jeden, nebo dva rozhodčí, kteří jsou vyškolení DDCCR. Dva rozhodčí posuzují pouze zkoušky divize Dances with Dog, kdy jeden rozodčí posuzuje psa a druhý psovoda. Posuzuje se formou bodování, za každý prvek může tým (psovod + pes) získat maximálně 3 body. Zkouška může být udělána na hodnocení výborně, velmi dobře nebo dobře. Za tyto tituly dostane tým kokardu. Nesplní-li tým nějaký prvek a dostane za něj 0 bodů, bude diskvalifikován.

Za zkoušky dané úrovně nebo divize splněné na výborně získává tým (psovod a pes) tituly. Za všechny zkoušky 1. úrovně získává tým např. titul Master of Dogdancing 1. úrovně. Obdobně je to také se splněním všech úrovní jednoho stylu. Za všech 12 složených zkoušek získává tým titul Champion of Dogdancing.

Zkoušky přehledně

Abyste si mohli v hlavě utřídit výše sepsané informace a dozvěděli se další podrobnosti o zkouškách, připravila jsem pro vás přehlednou tabulku, kde najdete vše podstatné. Pokud byste si chtěli nějakou zkoušku dogdancingu složit, prostudujte si podrobně Zkušební řád DDCCR, kde najdete potřebné informace.

zkouška počet rozhodčích časový limit kokarda
MD 1 1 45 - 75 sekund jednořadá světle modrá
HtM 1 1 45 - 75 sekund jednořadá tmavě modrá
F 1 1 45 - 75 sekund jednořadá červená
DwD 1 2 45 - 75 sekund jednořadá zelená
MD 2 1 2 - 3 minuty dvouřadá světle modrá
HtM 2 1 2 - 3 minuty dvouřadá tmavě modrá
F 2 1 2 - 3 minuty dvouřadá červená
DwD 2 2 2 - 3 minuty dvouřadá zelená
MD 3 1 3 - 6 minut trojřadá světle modrá
HtM 3 1 3 - 6 minut trojřadá tmavě modrá
F 3 1 3 - 6 minut trojřadá červená
DwD 3 2 3 - 6 minut trojřadá zelená

Home Copyright © Tereza Zůnová 2012-2013 Mapa webu DOGDANCING