Dogdancing - úvodní strana

Závody dogdancingu

vitezove-dd_svermov.jpg, 106kB

Závodní sestavy na vrcholných úrovních je vrchol toho, k čemu se tým při tréninku dopracovává. U nás se pořádají jak oficiální tak neoficiální závody. Na rozdíl od zkoušek zde má psovod skoro úplně volnou ruku při vytváření choreografie (nejsou tu žádné povinné prvky). Velmi ceněná je originalita prvků i celé choreografie. Na soutěžích by psovod měl vystupovat v nějakém zajímavém kostýmu (kostýmy pro psy jsou kromě šátků na krk, ozdobných obojků a gumiček u dlouhosrstých plemen zakázány).

Divize

Oficiální závody podle DDCCR se od roku 2013 rozdělují do dvou divizí - Heelwork to Music (HtM) a Freestyle (F). Před začátkem tohoto roku se závodilo ve všech čtyřech divizích, stejně jako u zkoušek.

Při sestavě předvedené v divizi Heelwork to Music by se psovod měl 2/3 času sestavy pohybovat v tzv. heel pozicích a 1/3 času by měla patřit dalším prvkům v jakékoli pozici. DDCCR definuje 10 různých heel pozicích, naleznete je ve Zkušebním řádu DDCCR. Obecně jsou to pozice, při kterých se pes pohybuje v těsné blízkosti psovoda. V těchto pozicích by měl pes strávit 2/3 času sestavy a předvést zde chůzi, klus, cval, couvání anebo chůzi stranou. Všechny ostatní cviky, i když je pes předvede v heel pozicích, se počítají do 1/3 dalších, freestylových cviků.

Sestavy divize Freestyle jsou zajímavější jak pro oko diváka, tak pro toho, kdo je tvoří. Do těchto sestav se počítá vše, co nemůže být zařazeno do divize HtM. Výrazně je zde ceněno několik aspektů, na které by psovod při tvorbě choreografie neměl zapomínat:

Kategorie

Všechny divize na oficiálních závodech pořádaných DDCCR jsou rozděleny do dvou výkonnostních kategorií Beginners (začátečníci) a Advanced (pokročilí). Každý začínající tým bude startovat v kategorii Beginners a za umístění bude získávat body, které se zapisují do výkonnostní knížky (průkaz, který vydává klub DDCCR a který musí vlastnit každý tým, který startuje na oficiálních akcích DDCCR). Těmito body se následně kvalifikuje do kategorie Advanced. Bodové ohodnocení je nezávislé na počtu týmu startujících v dané kategorii. Každá divize je hodnocena samostatně, tým může např. v divizi Heelwork to Music závodit v Advanced a zároveň startovat v Beginners v divizi Freestyle.

Často se na závodech setkáme také se soutěžní kategorií Dvojice, ve které najednou vystupují dva psi a dva psovodi. Další obvyklou kategorií je nesoutěžní kategorie FUN, která je určena nejen pro začínající týmy. Na rozdíl od oficiálních kategorií zde psovod může používat motivaci ve formě pamlsků nebo hračky. Ve FUN se neurčuje pořadí, týmy dostanou jen slovní hodnocení od rozhodčího. Velké množství týmů, mezi nimi i já se svou Daisy, v této kategorii začínají svou závodní kariéru.

Zkušební řád DDCCR definuje ještě několik dalších kategorií. S těmi se ale na závodech setkáváme pouze výjimečně, proto se jim zde nebudeme více věnovat.

Posuzování

Oficiální závody posuzují tři rozhodčí vyškolení DDCCR. Každý z rozhodčích může dát týmu maximálně 30 bodů, bodové ohodnocení se zaokrouhluje na desetiny bodu. Těchto 30 bodů každý rozhodčí rozděluje po 10 bodech do Provedení, Technické úrovně a Hudby a interpretace. Dále může rozhodčí strhávat body za štěkání, kňučení a poštěkávání, které nepatří do sestavy, manipulaci se psem a ohrožení zdraví psa při sestavě

Na konci závodu se vyhlašují první tři týmy v každé kategorii. Ty získají poháry nebo medaile a zpravidla i věcné ceny.

Neoficiální závody

Pravidla neoficiálních závodů si určuje sám pořadatel. Zpravidla jsou podobná těm z oficiálních závodů, často jsou ale týmy posuzovány pouze jedním rozhodčím. Velkým rozdílem je také to, že je často povolená motivace ve formě hračky nebo pamlsku. Z tohoto důvodu jsou často neoficiální závody prvními závody začínajících týmů.

Home Copyright © Tereza Zůnová 2012-2013 Mapa webu DOGDANCING