Laetitia Bohemica - úvodní strana

Povídání o Daisy

lezici3.jpg, 77kB

Povaha

Daisy se v naší rodině chová jako milý mazlíček, oddaný přítel a občas i jako vrchní bavič. Pokud vidí, že někdo potřebuje rozveselit, hned se o to všemožně úspěšně snaží. Nesnáší hádky a špatnou náladu. Je velmi citlivá, přebírá nálady mě i mého přítele. Daisy určitě nepatří k psům, kteří by se hned kamarádsky vrhali na každého cizího člověka. Pokud vidí, že s tím já, jako panička, souhlasím, většinou se nechá pohladit, ale určitě netouží po žádných větších důvěrnostech. O to víc se ale otevře lidem, které si oblíbí.

Jako většina cotonků je Daisy úžasně přizpůsobivá. To se projevuje například potřebou pohybu. Pokud nemám zrovna čas se jí věnovat, nic doma neponičí a v klidu odpočívá. Pokud je ale třeba, zvládne po svých ujít na výletě po horách třeba i dvacet kilometrů. Výborně reaguje také na změnu místa bydlení na dovolených. Je hrozně zvědavá, takže zásadně běží do našeho nového pokoje jako první a okamžitě si najde to nejpohodlnější místečko na spaní. Řídí se zásadou kde jsou doma moji lidé, tam jsem doma i já.

Oblíbené činnosti

Jak už bylo výše napsáno, Daisy miluje cestování. Je to hlavně z toho důvodu, že na dovolených se jí pořád někdo věnuje a většinou má celou svou rodinnou smečku hezky pohromadě. S tím se pojí její obliba výletů. Nejvíc miluje co nejkamenitější cesty se spoustou popadaných kmenů a ideálně i různých můstků a schodů. Na takových úsecích cesty vždycky zrychlí a jen se po nás dívá, kde se to ti její pánečci zase courají.

Daisinčiny další oblíbené činnosti jsou dogdancing agility a výstavy. V dogdancingu se Daisy hrozně ráda učí různé nové cviky. Když se zpětně dívám na videa našich závodních sestav z dogdancing, Daisinka stejně jako ze mě nespustí oči, okamžitě plní mé povely a její ocásek se po celou dobu nadšeně vrtí. Pokud spolu „tancujeme“ i třeba jen někde během procházky a upoutáme pozornost kolemjdoucích, tak Daisy stále dává pozor, jestli má dostatečné publikum. Hrozně ráda se předvádí. Na závodech vůbec netrpí nervozitou a neznám u ní strach z neznámého prostředí. To se mi samozřejmě hodí i při výstavách. Při nich si Daisinka vykračuje, jako by jí celý výstavní kruh patřil. Při agility mě Daisy sleduje a řídí se podle každého pohybu mého těla. Baví ji běhání a zdolávání překážek.

Celkově si Daisinka velmi ráda hraje. Miluje přetahování, nošení hraček, honění se s námi, prostě cokoli. Po hraní se nejraději stulí do naší náruče a mazlí se. Hlazením nepohrdne opravdu nikdy.

Daisy jako maminka

Před našimi prvními štěňátkami jsem nevěděla, jak se Daisy do této role vžije. Zvládla to ale nejlépe, jak jen mohla. Porod bez problému a o štěňátka se od začátku přepečlivě starala. Pořád je čistila, kojila je, byla opatrná, aby na nějaké náhodou nešlápla. Když štěňátka povyrostla, Daisinka si s nimi celé dny hrála. Tulila se k nim, honila se s nimi, učila je přetahovat se o hračky. Celkově si Daisy mateřství užívala a na povaze štěňátek se její radost velmi projevila.

Daisy a jiná zvířátka

K ostatním psům se Daisy chová buď kamarádsky a hravě, nebo nevšímavě. Nikdy se s žádným psem nezačala prát, natož aby nějakého kousla. Jen opravdu mimořádně se stane, že na některého zavrčí. To už ji musí nechtěný nápadník nebo malé štěně opravdu hodně otravovat. Ještě vlastně v jednom případě ostatní pejsky „napomíná“: do postele smí Daisy jen na povel, a pokud jsme někde, kde s námi v jednom pokoji spí více psů, hlídá Daisy mou postel, ať už leží pod peřinou nebo vedle postele ve svém pelíšku.

Jediné zvíře jiného druhu, se kterým se Daisy měla možnost opravdu spřátelit, byla naše králička Princezna. Princezna přišla do naší domácnosti ještě před Daisy. Byly velké kamarádky, ale Princezna nás bohužel v roce 2011 opustila. Daisy byla po jejím odchodu velmi nešťastná.

S kočkami je Daisy taky kamarád. Jen ty kočičky občas nechápou Daisinčiny projevy náklonnosti v podobě psích výzev k hrám.

Daisinka se moc často s jinými zvířaty nepotkává, ale když už ano, často k nim nadšeně běží a pokouší si s nimi po psí hrát. Ale třeba na takové slepice to moc nezabírá.

Home Copyright © Tereza Zůnová 2012-2013 Mapa webu CHS LAETITIA BOHEMICA